Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Bedava Chat Odaları

Bedava Chat Odaları
89 / 100

Bedava Chat Odaları içerisinde binlerce kullanıcı Sohbet Chat yapıyor, kendilerine aradıkları kriterler de arkadaş arıyor. Sohbet Odaları başlığıyla yani adıyla verdiğimiz odanın alt Sohbet Odaları sadece bir tane değil belki de 15 tane alt odası mevcuttur. Bedava Chat Odaları içerisine bu hafta en yoğun giriş yapan Beypazarı ilçesinden olmuştur. Beypazarı Ankara ilimizin ilçesidir.

Ankara ilimizin değerli ilçelerinden biri olan Beypazarı kültür bakımından da çok zengindir. Beypazarı ilçemizin kültürleri hakkında biraz bilgiler verelim.

Bedava Chat Odaları

Bedava Chat Odaları başlığıyla sunduğumuz Sohbet Odaları hizmetine geçmeden önce bilgileri edinelim. Bilgilere sahip olalım ki hangi yörenin insanları ile Sohbet edeceğimizi iyi bilelim.

Kültür

Mimari

Beypazarı, konakları ile meşhurdur. Genellikle iki ya da üç katlı olan konaklar yapılırken işlevsel ve kültürel detaylarla bezenmişlerdir. Bu evler zemin katları taş, üst katları ahşap iskelet içine ahşap veya kerpiç dolgu sistemi kullanılarak inşa edilmiş.

Bahçeli evlerin bir özelliği olan ve “çantı” olarak da bilinen “guşgana”, tipik Beypazarı evlerinin en üst kısmında bulunan küçük bir bölüm. Bu bölüm inşaata yarıda kalmış hissi verse de aslında kasten o şekilde yapılandırılmıştır. Beypazarlılar, hem aileleri genişlediğinde evi büyütme ihtimalini düşünerek hem de yiyeceklerini kuruturken veya muhafaza ederken de yararlanmak amacıyla böyle bir yapı tercih etmişler. Guşganalar yazın sıcaktır; kışlık ihtiyaçlar kurutulur ve kış geldiğinde de o aylarda soğuk olan bu kısımda bozulmadan saklanır. Yarının erzakını bugünden hazır eden tedbirli Beypazarı’lı, sıcak kanlı olduğunu da evlerini birbirine bitişik yapmış olmasıyla açığa vuruyor.

Birbirine komşu evlerdeki kapılar, pencereler, guşganalar birbirine bakar durumda. Bu iç içe yerleşim tarzı sosyal yaşamın ve ilişkilerin samimiyetine işaret ediyor. Eğimli kesimlerde bulunan ve bahçesiz olan evlere giriş direkt olarak sokaktan yapılıyor. Küçük bahçeli evlerde ana girişle bahçe girişi sokakla bağlantılı biçimde düzenlenmiş. Büyük bahçeli evlerde önce bahçeye ardından eve ulaşılıyor. Evlerin girişlerinde; “hayat” diye adlandırılan kısımda, kıymetli eşyaları yangınlardan, yağmacılardan korumak için kullanılan demir kapılı mahzenler yer almakta. Dışarıya küçük pencerelerle açılan zemin katta bulunan taşlıkta genellikle ocak ve yalak bulunur.

Bu kat, asıl yaşam alanı olan üst katlara ilk birkaç basamağı ahşap olan merdivenlerle bağlanır. Katlar arasında ulaşımı sağlayan merdivenlerin başında mamrak denen ve depo olarak kullanılan bölümleri örten kapaklar bulunmaktadır. Yöre dilinde çardak olarak adlandırılan sofa bölümü etrafında mutfak ve tuvalet gibi alanlar vardır. Bazı evlerdeki sofa etrafında dışa dönük eyvan, sekilik gibi düzenlemeler yapıda hareketlilik yaratan çıkmalar oluşturur. Sofalar geniş ya da kemerli pencerelerle aydınlatılmıştır.

Beypazarı

Evlerinde yerel dilde “dinme dolap” diye adlandırılan ve katlar ve bölümler arasında yatay ve düşey servis sağlayan döner dolaplar vardır. Ev çatıları genellikle alaturka kiremitten yapılmıştır. Son zamanlarda onarım amaçlı elden geçerken kolay uygulanabilirliği ve ucuzluğu düşünülerek sac malzemeyle kaplanmış çatılar da bulunmaktadır. Bahçeli evlerde sokak yönündeki bahçe duvarlarının oldukça yüksek olması dışarıya karşı tedbiri vurguluyor.

Bahçelerin komşu evlerle neredeyse bitişik olması da halk arasındaki güven duygusunu düşündürüyor. Anadolu evlerinin genel mimari özellikleri ile birlikte gelişmiş olan konakların çamdan kapılarını aralayarak samimi, sıcak yaşantılara göz atabiliyor insan. Göz atmakla kalmayıp, içinde konaklayarak, konaklarda sunulan yöresel yemekleri tadarak bu yaşantıdan birkaç gün çalabilirsiniz.

Yöresel kültürü yansıtan değerlerin sunulması için Beypazarı Konakları’nın bazıları restoran veya pansiyona çevrilmiş. Daha küçük evler de yöresel gıda ürünlerinin satıldığı mağazalara ya da el işçiliği alanında büyük önem taşıyan Beypazarı gümüşçülerine mekan olmuşlar.

Bedava Chat Odaları Nerede?

Türkiye’nin 81 il ve ilçelerindeyiz. Ülkemizin 81 il ve ilçelere Bedava Chat Odaları hizmeti sağlayan odalarımız içerisinde binlerce kullanıcı var. Her il ve ilçelerden göreceğiniz, tanıyacağınız insanlar olacaktır. Kendinize eş, dost, arkadaş arıyorsanız doğru Sohbet Odaları içerisinde Chat yapıyorsunuz demektir.

Hiç bir mekanda bulamayacağınız Seviyeli ve Kaliteli Ortam burada. Tamamen Ücretsiz BEDAVA Sunduğumuz Sohbet Odaları içerisinde keyifli Sohbet ederek kendinize arkadaşlar edinebilirsiniz. Bedava Chat Odaları içerisine girerek Sohbet , Chat yapmanız için herhangi bir üyelik, kayıt, şifreleme gibi bir zorunluluğu yoktur. Misafir isimleri ile veya takma isimleriniz ile Bedava Chat Odaları içerisine bağlanarak Ortam ‘ın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bedava Chat Odaları

Bedava Chat Odaları

Yasal Uyarı: Sitemiz yetişkinler için uygundur. Sohbet sitemize giriş yapacak kullanıcıların 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

ömer Karataş 32 Defa Okundu
Cevap bırakın