Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Dini Sohbet

Dini Sohbet

Dini Sohbet Nedir? Nasıl Yapılır?

Dini sohbet; maneviyata giden yolda bir okul gibidir, Bu okulda seviyeli bir eğitimden bahsedilebilmesi için, sohbet konuları hakkında ciddi hazırlıklar yapmak, yapılan dini sohbetlerden ders çıkarmak, alınan dersleri tatbik etmek gereklidir. Dini sohbet sadece bir okuma, yazma faaliyeti değildir. Okumak bir işe başlamanın temel anahtarıdır. Yapılan dini sohbetlerde dinleyici ile bütünleşilmeli, duygular yoğun olarak yaşanmalıdır, yani hal ve zevk olması gereklidir.

Dini Sohbet

Dini Sohbet

Sohbet ortamlarında yapılan Dini sohbet farklıdır, sohbette bir gönül birlikteliği, bir ortaklık, aynı paydada buluşma eylemi vardır. Maksat sadece okumak olsaydı, alır kitabı gider evimde okurdum öyle değil mi? Sohbet meclislerinde ruh, muhabbet, sevgi, bereket vardır.

Bu sayede gönüller mutmain olur. Dini sohbet yapacak kişi ilk önce okuyacağı sohbet konusunu bilakis kendisi anlaması ve idrak etmesi elzemdir. İyi bir hatip anlattığı konunun önemini kavramazsa, özünü anlamazsa elbette karşıdaki topluma da bir şey anlatamaz.

İslami Sohbet Yapan Kişinin Özellikleri Nelerdir

İslami sohbet yapan kişi manevi görevlerine son derece bağlı, yaşam şartları karşısında sabır, tevekkül ve teslimiyet göstermeli, kalbini asla bozmamalıdır. Ayrıca helal ve harama son derece dikkat etmeli, hatta şüpheli olan şeyleri de yememelidir.

Sohbet eden kişide liyakat önemli konudur, sohbetin şakası olmaz, ehliyetli kişiler tarafından icra edilmelidir. Bir sohbet meclisinde bilgi ve görgü açısından kendisinden daha yüksek birisi varsa üç kulhuvallah bir Elham okuduktan sonra sohbet konusunu o kişiye devretmelidir. Muhabbet meclislerine bir mescide girer gibi aşk ve şevkle girmek önemlidir.

Sohbet Ortamında Kişiler Uyanık Olmalı, Aşk ve Şevk İle Sohbeti Dinlemelidir

Sohbet yapacak kişi kalbindeki her türlü kiri ve pası terk edip, kendisini sohbetin coşkusuna hazırlamalıdır. Yapılacak sohbetler uykuya dalmış olanları uyandırmalı, onların gözlerini açmalıdır.

Sohbeti anlatan da dinleyen de coşmalıdır. Fakat sohbet eden kişi coşku ve heyecandan uzak ninni söyler gibi sohbet eder ve milleti uyutursa, yaptığı bu hareketten sorumlu olacaktır.

Sohbeti anlatanla dinleyenler arasında manevi bir çekim ve cazibe olması gerekir, arada bir cereyan kesintisi olursa o sohbetten kimseye bir fayda gelmez. Bir müslüman sözlerini sarf ederken ne manaya geldiğini iyice ölçüp, biçip tartması lazımdır. Çünkü söylenilen sözler ilahi güç tarafından sürekli kayıt edilmektedir.

Mehmet GÜÇKIRAN 779 Defa Okundu
Cevap bırakın