Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Arkadaş Ortamı

Arkadaş Ortamı

Arkadaş Ortamı

Arkadaş Ortamı önemli bir konudur. Arkadaşlıkta dürüstlük önemlidir, bir kere arkadaşına doğru konuşacaksın ve dürüst olacaksın. Doğru kalitede arkadaşlarınızla bağınızı devam ettirin.

Ama bazı arkadaşlar maalesef sizi kendi olduğu dünyadan çıkmasın, benle kalsın. Hiç daha yukarıya gitmesin diye sizi tutar. Ben arkadaşları şöyle görüyorum. Sana bir şey kattığı sürece, sen de ona bir şey kattığın sürece arkadaşlık güzeldir. Ama ben sadece bu on kişiyle mutluyum, biz ilk okuldan beri hiç kopmadık, yeni insanlara ihtiyacın yok değildir.

Bir fotoğraf kursuna gittin, yeni insan gördün muhteşem. Her on kişiden bir tanesi arkadaş, her on arkadaştan bir tanesi dost kalabilir. Yeni insan tanımadığın sürece, bilet almadığın sürece çıkmıyor.

Ailesi dışında arkadaş edinemeyenler var, adam mülakata giriyor, eniştem gibi olmak istiyorum diyor. Kim bu enişte, enişte hayatı yönetiyor, plan yapıyor. Bir sosyal çevreye gitmiyorsan, bir seminere sempozyuma gitmezsen arkadaş olmaz.

Arkadaş ortamı farklıdır. Bu şekilde arkadaş çevresi edinmen lazım. Eğer ki ortama girmezsen, denemezsen, zorlamazsan arkadaşın olmuyor. Yani oturduğun yerde kimse sana gelmeyecek, ha gelir şöyle; adamın bakıyorsun facebookta 10 bin arkadaşı var.

Ama kan ihtiyacı olsa kimse yok ortada, beş liraya ihtiyacın olsa hiç kimse yok. Sosyal ortamın arkadaşlığı bence traş bir olay. Bilgisayar oyunu oynayıp, biz birbirbirimiz için ölürüz dersen o yalandır. Gerçek hayata çıkıp, arkadaşının gözüne bakmadıysan o arkadaşın değildir.

Arkadaşlık Sohbet

Arkadaş Ortamı Ortak alanınınız ne kadar çok, zenginlik orada anılır. 20 senedir tanıyorum ee 4 kere bir araya geldik. Arkadaşlık havuz havuzdur, lisede, üniversitede ama asıl arkadaşlık bence iş hayatıyla gelir.

Arkadaş edinmek tamam da arkadaşı tanıman önemli, arkadaşlık veya sevgili olmanın şekeri, cilası yüksektir. Kötü bir olay olduğunda o arkadaşlığı korumak çok önemlidir. Kimler bizimle kalıyor? Bazı arkadaşlar vardır, sadece benimser, başka kimseyle olmaman lazım.

Bazı arkadaşlar vardır ki bunları çevrenizde tutmanıza hiç gerek yok, örneğin bir araba almışsındır, arkadaşın gelir “Yav Bu Arabaya Boşuna Para Vermişsin, Bunlar Çok Yakar” yav kardeşim yakarsa yakar sana ne? İnsan bir hayırlı olsun yahut güle güle bin der öyle değil mi?

Bu tür arkadaşlara umut kırıcı arkadaşlar denir. Yani olsa da olur olmasa da yokluğu aranmaz. İnsan önceki zamanlarında kimseyi kaybetmek istemiyor. Ben artık şu noktadayım, gereksiz beni yoran tüketen insanları çok yanımda tutmak istemiyorum.

Dost ve Arkadaş Kavramları

Arkadaş Ortamı Farklıdır. Zaten iki üç tane dostum diyebileceğim insan var, her daim görüştüğüm. Ama hakikaten her şeyimi bilen böyle insanlar var. Arkadaşlık konusunda bazı insanlar herkesle dost olabileceklerini zannediyorlar, ne oluyor sana yatırım yapıyor, ötekine yatırım yapıyor.

Ama sonrasında ne oluyorsun yatırımların boşa çıkınca diyorsun ki ben hayata küstüm, kader benim hiç yüzümü güldürmedi dostlar konusunda. Biraz seçmek lazım; karşındaki insan psikopat bir insan değilse, her insan kıskançlığının, fesat lığının ve kötü niyetini öncesinde sana verir, sen fark etmek istememiş sindir.

Burada ben arkadaş çeşitlerine bakıyorum, kimi arkadaş hayallerini paylaşır, kimi hayallerini beraber gerçekleştirir. Arkadaş ortamındaki bence en büyük sorun kimin daha katılımcı olduğu, yüzde elli elli hiç bir zaman olmuyor maalesef. Konuşabiliyorsan sohbeti yönetebiliyorsan on numara. Biz çoğu zaman iyi arkadaşı bizi onaylayan, dinleyen, hıı çok iyi yapmışsın harika. Ya da bizi aşırı eleştiren, ama burada sen bunu kabulleniyorsundur.

Sohbet Etmeyi Öğrenmek

Burada senin konuşmayı öğrenmen lazım, eğer sen akıcı sohbet edebiliyorsan, kelime zenginliğin varsa ki kitap okumak çok lazım. Bir başka şey mizah kaabiyetin olması lazım, bunun için pozitif olman lazım, bir şeylerde eğlence çıkartabilmen lazım. Arkadaşın var senle sohbet etmek istiyor, ama ortak konuşacak bir şeyin yok.

Ne sinemaya gitmişsin ne konsere, hiç bir anın yok. O zaman arkadaşın sana başka bir arkadaşından bahsediyor. Düşünsenize sevgilinize sürekli başka birinden bahsettiğinizi. Beraber eğlenemiyorsun, birlikte zaman geçirmiyorsun.

Sohbet Edecek Konu Bulmak

Çünkü sen sohbet edecek konuları yaşamıyorsun beraber. Eğer ki biz sadece etkili olmak için ya da karşı tarafı etkilemek için bir şeyler yaparsak onun sonu hep hüsran olur. Ya da mutlu olmak için bir şey yapıyorsan, ben mutlu olmalıyım, dünyayı gezeceğim. Hepsinin sonu mutsuzluk oluyor.

Bazı insanlar var kişisel gelişim kitapları okuyor, arkadaşlık ortamına çıkınca kasım kasım kasılıyor, kendi olmaktan uzak oluyor. Sen kendin olsa çok daha iyi olacaktır. Çocuklar hiç sıkıcı değildir neden? Dünyayı mı gezdi? Çocuk olduğu gibi saklamıyor kendini.

Özel Etkileme Çabaları

Ama sen karşıda röportaj yapar gibi oturur kasılırsan hem kendini hem beni yoruyorsun. Özel etkileme çabası gerçekten sıkıcı oluyor. Kişisel gelişim kitapları aslında insanları çok yanıltıyor, şöyle olursan böyle etkilersin efendim 20 dakikada kızı tavlarsın gibi. Bir de gördüğünüz gibi zaman veriliyor.

Yok böyle bir şey yani, işte bu da seni yalnızlaştırıyor, sen bir kitaba bakıyorsun aha diyorsun kitaba göre adama şöyle davranmam lazım. Ama adam o değil ki yani, kitaba göre yaşamıyor ki, hepsinin farklı anısı var. Lütfen insanlara kobay gibi davranmayın, lütfen insanların hepsinin sizi beğenmesine mecbur olduğunu düşünmeyin.

Herkes Sizi Sevmek Zorunda Değil

Herkes sizi sevsin yok öyle bir dünya. Sosyal medya seni aldatmasın, sosyal medyayı arkadaşlık ortamı sanmayın. Sürekli sosyal medyada yaşayan insan var, yemeklerini çekiyor, kedi seviyor çekiyor. İnsanlar sosyal medyada fotoğraf paylaşabilmek için bazı şeyleri satın alıyorlar.

Hayatında bir kere giyebileceği kıyafeti borç alıp giyiyor, sonra lüks bir kafetaryaya gidip oradan poz veriyor. Yahu kardeşim sen kimi gönderiyorsun. Çekim dünyasında yaşama, arkadaş dünyasında mutlu olmak için rollere girme. Arkadaşlarınızı tatmin etmek için değil, size gülmeleri için değil, arkadaşlarla eğlenmeyi, arkadaşları güldürmek sanal marj.

Sahte ve Yapmacık Davranmalar ve Palyaçoluk Yapma

Arkadaşların sana gülmesinler, senle birlikte gülsünler. Beraber gülebilmek önemli. Ben ya olmadığım kişi gibi arkadaşlığa devam edeceğim, ya da kendim gibi davrandığım zaman seni kaybedeceğim. Kaynaklarım kuruduğu zaman o maske eriyecek ve gerçek yüzüm ortaya çıkacak.

İlk buluşmaya ben ferrari ile geliyorsam, sen de beni ferrarim için seviyorsan, beni arabam için seviyorsun demektir. Beni bir lüks restoranda gördüğün için beni seviyorsan sevme kardeşim. Arkadaşlığı sakın bir çok insanı kendinize bağlı tutmak olarak sanmayın.

Arkadaş ve Dostlar Kötü Günde Belli Olur

Ben bel fıtığından 6 ay yattığımda anladım, dünya benim etrafımda dönmüyor. Seni kıskanan arkadaştan arkadaş olmaz, bir insan seni sürekli aşağıya çekiyorsa, o insanla yolunu kes. Arkadaşları da ben şöyle düşünüyorum.

Gurur dediğiniz, benim sözüm var, gurur biraz eski şovalye kıyafetleri gibi, demirden böyle çok yakışıyor sana, dik durursun, burnun havadadır, gök yüzüne bakarsın ama hareket edemezsin. Rahat oturamazsın. Gurur demirden bir elbise gibidir. Hep derler ben aramam o arasın, ben ne arıyacağım ki, tükürdüğümü yalamam.

Gururla onuru karıştırıyor insanlar. Gurur dediğimiz şey kompleksi kapatma çabası, Onur ise bir şereftir. Hırsızlık yapmamak bir onurdur. Senin bana dilenciye verdiğin gibi verdiğin on lirayı kabul etmemem bir onur meselesi. Ama seni özlediğim zaman aramamam gurur meselesidir. Gurur da arkadaşlığa engel olur.

Arkadaş Ortamı

Arkadaş Ortamı

Mehmet GÜÇKIRAN 2193 Defa Okundu
Cevap bırakın