Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Sohbet Konuları

Sohbet Konuları

Sohbet Konuları ve Söyleşi

Sohbet ve ya söyleşi kelime olarak aynı anlamları içerir. Bu nedenle  sohbet konuları veya söyleşi konuları aynı anlamdadır. Bir makale yazarının veya konu anlatan kişinin düşüncelerini sanki birisi ile konuşuyormuş gibi anlatmasına da sohbet denir. Yazarınız olarak benim tam olarak yaptığım da budur, makalelerimi yazarken sanki sizlerle konuşuyormuşum gibi anlatıyorum, bunun nedeni ise anlatılan konunun samimi bir ortam içerisinde okunması vurgusunu yapmamdan ileri gelmektedir. Çünkü sohbet konuları anlatırken gündelik konuşulan dili bir kenara bırakıp, saçma sapan bir eda ile yazarsam bunu anlamanız biraz zor olacaktır.

Genel olarak halk dilini kullanmaya özen gösteriyorum. Gazetelerin köşe yazılarına baktığınızda da ifade ettiğim gibi bir anlatım şeklinin olduğunu göreceksiniz, yazar sanki sizin 40 yıllık dostunuzmuş gibi o günkü sohbet konusunu anlatmaya başlar. Çünkü duygu ve düşünceler ancak bu şekilde daha net ifade edilebilir. Günlük hayatta kullandığımız kelimelerin çoğunluğu aslında dilimize Arapça’dan geçmiştir. Söyleşi kelimesi de Arapça dilinde Arkadaşlık, yarenlik yapmak, oturup konuşmak, muhabbet etmek, yoldaşlık etmek gibi anlamlar ihtiva eder.

Sohbet Konusu ve Özellikleri Nelere Dikkat Edilir?

  • Gazete, dergi, sosyal sohbet siteleri.
  • Yazar, fikirlerinin doğruluğu konusunda ısrarcı olmaz ve emri vaki yapmaz.
  • Makalede kullanılan üslup herkesin anlayacağı bir biçimde olmalıdır.
  • Sohbet konusu belli bir gruba yönelik değil, bütün topluma hitap etmelidir.
  • Sohbet esnasında soru-cevap ikilisine önem verilir.
  • Sohbet esnasında anlamlı nükteler ve fıkralar kullanılabilir.
  • Sohbet konusu oldukça kısa tutulmalıdır.
  • Sohbet konusu geniş bir kavram olduğu için herhangi bir kısıtlama yoktur, her konuda olabilir.

Aşağıda sizler için iki adet sohbet örneği vermeye çalıştık. Araştırmalar neticesinde sitemizde daha farklı sohbet konuları bulmanız mümkün olacaktır.

Sohbet Örnekleri

Aşağıda sohbet odaları ile alakalı bir örnek verilmiştir.

Sohbet odaları deyip duruyorsunuz be kardeşim. Yahu nedir bu sohbet odaları? Ben illa birileri ile sohbet etmek için bir odaya, yani dört duvar arasına girmek zorunda mıyım? Sohbet etmek için kapalı bir alana gerek var mı? Ben sohbetlerimi sokak ortasında yapmak istiyorum? Siz neden beni hapsediyorsunuz?
Bakın sevgili okurlar; sohbet odaları kelimesini gerçek hayatla lütfen karıştırmayın. Bu tabir sadece internet ortamlarında kullanılan bir kelimedir. Sizin sandığınız gibi dört duvar arası sohbetleri değil, dijital bir ortamda yapılan söyleşilere verilen isimdir.

Alışveriş Sohbet Konuları Örneği

Arkadaşlar bu alış veriş çılgınlığı nereye doğru gidiyor? Millet sanki kıtlıktan çıkmış gibi Alış veriş merkezlerine saldırıyor. Acaba bu Korona Virüs hastalığı insanların psikolojisini mi bozdu? Ben bile güya iki paket makarna ile zeytinyağı almak için çıktım, bir baktım bir sürü şey alıp eve dönmüşüm! Bir de herkes kredi kartı ile alış-veriş yapıyor, sanki bu parayı faiziyle geri ödemeyecekmiş gibi, açıkçası şaşırdım kaldım doğrusu.
Sohbet konuları örneğini çoğaltmak mümkündür, ben sadece konu iyice anlaşılsın diye Sohbet odaları ve Alışveriş konulu iki konu hakkında kısa bir örnek verdim. Aşağıda sohbet konulu makalelerden bazı örnek vermeye çalıştık.
Mehmet GÜÇKIRAN 2089 Defa Okundu
Cevap bırakın