Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Gündelik Sohbetler

Gündelik Sohbetler

Gündelik Sohbetlerde Yapılan Hatalar

Gündelik Sohbetler veya herhangi bir chat sitesinde sohbet ederken bazen hatalar yapabiliyoruz. Bu hataları nasıl en aza indirebiliriz, kendimize has lisanımızla anlatmaya gayret edeceğiz. Normal bir insan günlük yaşantısı içerisinde yaklaşık olarak on beş bin kelime konuşuyoruz. Konuştuğumuz bazı kelimeler yerli yerinde iken, bazıları ise bilinçsiz ve düşünmeden sarf ettiğimiz kelimelerden oluşmaktadır. Her nerede sohbet ediyorsanız edin, mutlaka seçtiğiniz cümlelere ve kelimelere dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü bu sizin kişiliğinizi ve toplum içerisindeki yerinizi belirlemede önemli bir etkendir.

Gündelik Sohbetlerde Düşüncesizce Konuşmak

Bir çoğumuz hep bu hataya düşeriz, ağzımızı açtığımız anda sözümüzün nereye gittiğini bilemeyiz. Karşıdaki kişi alınır mı? Gücenir mi? buna pek dikkat etmeyiz. Güzel kardeşim biraz kendine dikkat et, konuşurken küçük çamları devirme, otururken farklı, kalkarken farklı konuşma ilk önce düşüncelerini kafanda bir kefeye koy, iyice ölçüp biçtikten sonra kelimeleri sarf etmeye çalış. Eğer bir sohbet odaları hizmeti veren sizede yazılı sohbet yapacaksanız, ilk önce topluluğun sizi dinlemeye hazır olup olmadığını, başka bir sohbet konusu olup olmadığını iyice gözlemleyin. Ya da bir iş toplantısında konuşmaya karar verdiyseniz, söyleyeceklerinizi önceden bir prova yapın, bu da yetmez diyorsanız en sağlam formül, sohbet konunuzu bir kağıda yazılı olarak not edip çalışın. Yani her halükarda bir sohbete başlamadan önce iyice düşünün ve zihniniz berraklaşsın.

Gündelik Sohbetler Esnasında Tutukluk Gösterme

Tam bir sohbet konusuna başladınız, epeyce şeyler söylediniz ve hoppala aniden ne söyleyeceğinizi unutmaya ve duraksamaya başladınız. Artık çuvalladığınızın resmidir. Asabiyet ve endişe durumu sohbet ortamına hazırlıksız olarak girdiğinizin belirtisidir. Bu gibi durumlarda bizi dinleyenlerin bizi nasıl gördüğünü, yargılayıp yargılamadığını düşünmeye başladığımızda sohbet artık çekilmez bir hale gelir. Hiç bir zaman kendinizden eminseniz eleştirilmekten ve yargılanmaktan korkmayın.

Sohbet Esnasında Dolgu Sözcükleri Kullanmak

Bir sohbete başladığınız sırada dolgu sözcükler dediğimiz; “Hımm, Eeee, Şey” gibi sözcükleri kullanmaya başladığınız anda bir anda sohbetin ciddiyeti sekteye uğrar ve karşıdaki kişileri ikna etmekte zorlanırsınız. Çünkü bu durumda öz güven eksikliğiniz olduğu kanısı ortaya çıkar ki, dinleyiciler sizi dinlemeyi bir kenara bırakır, kimisi telefonuyla oynar, kimisi burnunu karıştırır, kimisi ellerini ovuşturur. Bu dolgu sözcükleri kullanmak yerine duraksamalara ve kendini toparlamaya özen gösterin.

Mehmet GÜÇKIRAN 676 Defa Okundu
Cevap bırakın