Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Etkili Sohbetler

Etkili Sohbetler

Etkili Sohbetler ve Konuşma Sanatı

Etkili sohbetler, konusunda beceri sahibi olabilmeniz için, bir sohbet meclisinde sürekli car car konuşmanıza hiç gerek yok güzel kardeşim. Bazen susmayı da bileceksin, yani etkili sohbet etmenin altın anahtarlarından birisi de kaliteli bir chat ortamında mutlaka susma sanatına vakıf olman lazım. Bazen susup etrafı kolaçan edeceksin, jestlerinle, mimiklerinle, beden dilinle, yüzündeki ifadelerle bazı şeyleri anlatman lazım.

Jest ve Mimiklerin Önemi

Yukarıda Jest ve Mimiklerin önemine değinmiştik, tekrar hatırlatalım inşallah. Konuşurken suratını turşu yemiş gibi ekşitme, dudak kenarından hafiften gülmek, karşıdaki kişi ile makara geçmek ve alay etmek manalarına gelir. Keyifli bir sohbet ortamı deneyimi yaşamak istiyorsan, mimiklerini oldukça küçük tutmalısın. Çok büyük abartılı mimikler senin hafif ve samimiyetsiz biri olduğunu yansıtabilir. Bazı tiplere rastlamışsınızdır, sohbet esnasında arpa yiyen eşşek gibi kişneyerek güler, bu son derece ayıptır. Bu nedenle suskunluk yoluyla bir çok badireden ve riskten kurtulmuş olursun. Yani demem o ki; insanlar sizin susarak da bir şeyleri anlatabildiğimizi ya da onayladığınızı anlasınlar.

Etkili Sohbetler ve Espri Yapabilmek

Satranç oynayanlarınız mutlaka bilirler, bu oyunda zugzveyn diye bir pozisyon vardır. Yani hiç hareket etmesen de oyunu kazanabilirsin, harekete başladığın anda avantajını kaybedebilirsin. Yapabiliyorsan ince espri yap, espri yapmayı her insan beceremez. İyi ve Keyifli bir sohbetin vazgeçilmez unsurlarından birisi de espri yapabilmektir. Çok güzel bir makarna yaptın ama üzerine sosunu eklemez eksik bırakırsan, makarna sınıfta kalmış demektir. Bir de yaptığın esprileri herkes anlayabilmeli, basit espriler yapmalısın. Espri yeteneğini geliştirmen için mutlaka komik filmleri seyretmeli, komedi ve mizah kitapları okumalısın.

Etkili Sohbetler Esnasında Fıkra Anlatma

Şebeklik yaparak, iki saçma fıkra anlatarak insanları güldürdüğünü zannedebilirsin. Fakat aslında sohbet meclisinde bulunan kişiler senin anlattığın fıkraya değil, direkt sana gülüyorlar, çünkü seni bir sirk maymunu gibi görüyorlar. Fıkra anlatarak bir ilgi yumağı olmaya çalışan salaklardan olmayın. Fıkra esnasında etrafındaki insanların elini kolunu tutan tipler vardır, başlar adam senin kolunu sallamaya veya sana yapışır at sineği gibi, başlar seni hafiften okşamaya. Eğer bu hareketi karşı cinse yaparsan çuvalladın demektir, keza kendi cinsine de yaparsan yine ayıp bir harekettir. Güzel kardeşim tamam anladık fıkra anlatmaya başladın da, hayırdır bana neden temas ediyorsun, bana niye elliyorsun? Pek ala ben kendimden eminim korkum yok ama muhabbet ortamında lütfen beni mıncıklama.

Etkili Sohbetler Esnasında Hitaplara Dikkat Edelim

Yukarıda anlattığımız okşayan tayfadan hariç bir de kelime oyunları ile yaklaşanlar var, aşkım, canım, kuzum, bebeğim, bir tanem, ballı muzum v.s. gibi sıfatlar. Bana bak dengesiz adam, hayırdır sen bana neden canım, cicim diyorsun, bu samimiyet nereden geliyor? Senin kafanda biraz var mı? Sevgili kardeşlerim hiç kimseye, samimiyetiniz ne olursa olsun bu tarz hitaplarda bulunmayın. İnsanlara ismi dışında lakap takar gibi hitaplarla seslenmek son derece çirkin bir davranış. Olabilir çok yakın arkadaşındır, samimiyetin fazladır ama yine de lütfen Mehmet’e Maho, Ahmet’e Ahmo, Fatma’ya Fato, Murat’a Muro gibi seslenme yelim.

Başka Konuları da Okumak İster misiniz?

Mehmet GÜÇKIRAN 586 Defa Okundu
Cevap bırakın