Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Sohbet Adabı

Sohbet Adabı

Sohbet Adabı Nasıl Olmalıdır

Sohbet Adabı veya sohbet erkanı bir çok kişi tarafından bilinmeyen kavramlardır. Çünkü adam nereden bilsin? ailesinden hiç bir eğitim bir temel almamış ki! Yani bir insanı nasıl yetiştirirsen öyle gider. Bu bahsettiğimiz sohbet olayı sanal sohbet chat ortamları için geçerli değildir. Çünkü buralarda yapılan sohbetlere sohbet denmesi pek mümkün görünmemektedir. Çünkü sohbette birlik, beraberlik, aynı duygu ve düşünceler ekseninde birleşme vardır. Sohbet odalarında yapılan sohbetler kuru gürültüden ibarettir. Bu benim şahsi kanaatimdir, katılırsınız katılmazsınız o sizin bileceğiniz iş elbette.  Biz şimdi gerçek hayattaki sohbetlerden biraz bahsedelim, sanal alemi bir kenara bırakalım.

Öncelikle bir sohbet anlamlı sözlerle, nazik ifadelerle yapılmalıdır. Sohbet esnasında sarf edilecek kelimeler mutlaka iyice seçilmesi lazımdır. Her ağıza gelen kelime taş gibi ortaya atılmamalıdır. Çünkü kişinin ağzından çıkan söz, o kişi bağlar yani onu tutsak eder. Sohbet esnasında hep aynı yüz ifadesi ve ses tonuyla devam etmek dinleyicileri elbette sıkacaktır. Sohbet aralarına dikkat çekmek ve uyuyanları uyandırmak için nükteli ve hikmetli sözlere yer verilmelidir. Bir sohbetin verimli olması bu kriterlere uymakla mümkün olur.

Sohbet Ortamı Tertip ve Düzen

Yüce dinimiz İslam nezaket, doğruluk ve temizlik dinidir. Bu yüzden her insan mutlaka beden temizliğine, kılık kıyafetine ve çevre temizliğine özel önem göstermelidir. Bir sohbet ortamına gelen kişiler son derece alçak gönüllü ve hoş görülü olmalıdır. Burun kıvırarak her şeyi ben bilirim, her şeyi ben yaparım havasında davrananlar, sohbetin feyz ve bereketinden kesinlikle istifade edemezler. Çünkü Cenab-ı ALLAH kibirli ve gururlu kimseleri sevmez. Çünkü kibirli kimseler sadece eleştiri yapmak için sohbeti dinlerler, bu durum da onların feyz almasını engellemiş olur.

Bir diğer önemli husus ise sohbet esnasında konuşulanları can kulağıyla dinlemek gerekir. Konuşmacı sunumunu anlattığı sırada cep telefonuyla oynamak, havaya veya sağa sola bakmak, başkalarına şaka yapmaya çalışmak, oynaş arayan tipler gibi kaşını gözünü oynatmak hoş şeyler değildir. Sohbet meclisine gelenlere de hak ettikleri saygıyı ve sevgiyi göstermek önemli bir husustur. Çünkü saygı ve sevgi göstermezsen demek ki sen de bunu hak etmiyorsun. Ayrıca kesinlikle sui-zan’da bulunmamak gerekir, su-i zan kötü düşünce demektir. Saygı ve sevgiyi baltalayan diğer önemli bir husus ise dalga geçmek ve alay etmektir, çünkü bu hareket münafıkların ve kafirlerin çokça yaptığı hareketlerdendir.

Sohbet Adabı ve Uyulması Gereken Kurallar

Sohbet adabı, sohbet meclisinde boş ve yersiz muhabbetlerden kaçınmak ve konuşmacıyı dikkatlice dinlemeyi gerektirir. Çünkü huşu olmadan dinlenilen bir sohbet konusu kalbe yeteri kadar tesir edemez. Sohbet tam zamanında başlamalı ve yine tam vaktinde bitirilmelidir. Çünkü zamanı iyi kullanmak müslümanlığın şiarlarındandır.

Sohbet meclisine gelenler abdestli olmalıdır, çünkü sohbetin feyz ve bereketinden ziyadesiyle faydalanırlar. Bir sohbet meclisine girdin, sohbet başlamışsa selam vermeyeceksin, hiç kimsenin dikkatini dağıtmadan ilk boş bulduğun yere oturup sohbeti dinlemeye başlayacaksın. Sohbet adabı konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az diyoruz ve makalemizi sonlandırıyoruz inşallah.

 

Mehmet GÜÇKIRAN 671 Defa Okundu
Cevap bırakın