Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Sohbet Etme Becerisi

Sohbet Etme Becerisi

Sohbet Etme Becerisi ve Kendini Açma

Sohbet etme becerisi, zamanla kazanılan becerilerden bir tanesidir. Doğuştan hiç kimse sohbet etme becerisine haiz değildir. İlk defa tanıştığımız bir insanla sohbet ederken onun çizgilerine nasıl saygı duyuyorsak, kendi çizgilerimize de saygı gösteririz. İlk başta kendimizle alakalı çok fazla detaya girmeden sohbet ederiz ve mahrem, kişisel bilgilerimizi paylaşmayız. Bu meyanda yeni tanışan insanların rahat bir sohbet ortamında, ilk etapta yüzeysel konuları konuşması gerekmektedir. Kendi özelimize fazla dalmaz isek, karşıdaki insan da bizimle rahat bir şekilde iletişime geçerek sohbet edebilir.

Ne iş yaptığımızı söylemenizde herhangi bir sakınca olmazken, bu işten kaç para kazandığımızı söylemek biraz abes olur. Genel olarak ülkenin sorunları hakkında konuşurken, hangi siyasi partiyi tuttuğumuzu, nereye oy verdiğimizi, ya da falanca siyasi parti liderinin ötekinden daha iyi olduğunu söylemeyiz. Yine aynı şekilde sürekli yakınma içeren konuşmalar yaparsak karşı taraf bizden elektrik almayacak ve sohbeti hemen kesmek isteyecektir. Kafasında şöyle bir düşünce geçebilir, “Yahu Bu Adam da Asker Karısı Gibi Sürekli Ağlıyor”. Bunun yerine merak ve konuşma isteği uyandıran konular hakkında sohbet ederiz.

Empati Yap, Sohbet Etme Becerisi Kazan

Bize bir şeyler anlatan kişiyi dinlemek, söylediklerine muhalefet etmeden ve çemkirmeden sakin bir eda ile dinlemek efendilik yolunda atılan en önemli adımlardan biridir. Bu şekilde karşıdaki insanla rahat şekilde sohbete başlayabiliriz. Fakat adamın anlattıklarını dinlemeyip, adam Suriye’den bahsederken, biz İngiltereye atlarsak son derece kaba bir davranıştır. Bu şekilde sohbeti akamete uğratmış oluruz. Bu yüzden bir sohbet ortamında kararsız Kazım amca gibi daldan dala atlamayın.

Karşıdaki insan yaşadığı bir olayı ya da zorluğu anlatırken, onun lafını kesip, kendi karşılaştığın bir durumdan bahsetmeye çalışırsan burada tamamen çuvallamış olursun ve sohbet, iletişim yollarını kendi ellerinle tıkamış olursun. Senin bu yaptığın hareket, empati yeteneğinin olmadığını, yani kendini karşıdaki insanın yerine koymadığını, kaba ve saygısız bir insan olduğunu ortaya koyar. Hiç bir insan kendisini dinlemeyen, empati yeteneğinden yoksun, kaba-saba birisiyle sohbet etmek istemez.

Mehmet GÜÇKIRAN 651 Defa Okundu
Cevap bırakın