Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Sohbet Seviyeli Olursa Güzeldir

Sohbet Seviyeli Olursa Güzeldir

Sohbet Seviyeli Olmalıdır

Sohbet Seviyeli olursa herkesin gönlünde hoş bir anı olarak kalır. Ortam.Org sitesi olarak sizler için nezih bir sohbet ortamı oluşturduk. Eğer bir kullanıcının ağzından tatlı sözler değil de, acı ve mesnetsiz kelimeler dökülüyorsa o chat sitesinde huzur, asayiş ve esenlik ortamından söz edilemez.

Sohbet seviyeli olursa, sözleriniz ve mesajlarınız herkes tarafından anlaşılabilir. Seviyeli sohbetin iki ana unsuru vardır, söyledikleriniz ve nasıl söylediğiniz. 

Söyledikleriniz demek bir sohbet sitesinde seçtiğiniz kelimeler demektir. Bir arkadaşınız ya da dostunuzla sohbet ederken kullanabileceğiniz kelimeler, resmi bir sunumda ya da röportajda kullanılandan oldukça farklı olması olasıdır. 

Aynı şekilde, sohbet şekliniz de farklı durumlarda değişecektir. Bununla birlikte, bazı yaygın faktörler de olabilir: örneğin, sessizce veya yüksek sesle doğal olarak konuşup konuşmamanız ve beden dilini nasıl kullandığınız.

Bu yazımızda etkili ya da seviyeli bir sohbetin yönlerini ele alıp, daha etkili bir sohbet ehli olabileceğiniz yollar nelerdir? onlara bakacağız inşallah. 

Seviyeli Sohbet Yöntemi

Seviyeli ve etkili sohbet;  söylemek istediğiniz şeyi duyulacak ve üzerinde hareket edilecek şekilde söyleyebilmek anlamına gelir.

İster yeni bir bilimsel keşifle ilgili büyük bir konferansla, ister çocuklarınızla ilgili davranışlarıyla, isterse patronunuzla ücret artışıyla, isterse bir chat sohbet sitesinde yazılı sohbet yapın, etkili bir şekilde insanlara ne demek istediğinizi anlatabilmeniz gerekir. Odaklandığınız ve kişilere vermek istediğiniz iletilerden ve konudan uzaklaşmamanız veya konunun dağılmamasını sağlamanız gerekiyor.  

Kelimelerinizi Seçin

Ne söylediğinize, hangi konuda sohbet ettiğinize iyice odaklanın.

Sohbet esnasında kullandığınız kelimelerden kendiniz emin değilseniz, karşınızdaki kullanıcı kitlesi kelimelere tekrar dönecek ve anlamını kontrol edecektir. Bu yüzden anlaşılır kelimeler kullanmalı, ucu açık ve yabancı kelimelerden kaçınmalısınız. Eğer bir sohbet sitesinde kalabalık bir kitleye yazılı sohbet yapıyorsanız, seçimlerinizi dikkatli yapmanız gerekir. Kullandığınız dili iyice belirtmelisiniz. Sohbet sırasında uzun cümleler yerine, daha kısa cümleler kullanmalısınız. Böylece karşınızdaki insanlar sizi daha kolay anlayacaktır. Eğer anlattığınız konuyu basit terimlerle açıklayamıyorsanız, konuyu muhtemelen siz de anlamadınız demektir.

Reel Hayatta Sohbet Seviyeli ve Kendini İfade Etme

Gerçek hayatta sohbet esnasında sesiniz karşıdaki insanlara oldukça ipucu verebilir. Bir konuşmacının sesi ve sohbet konusunun içeriği, kişinin duygusal durumu hakkında bazı ipuçları verir.

Örneğin kendine güven biraz düşükse bu sese yansır, Utangaç bir kişi ise sessiz konuşur. Fakat kendine güvenen bir kişi hem sesine hem de sarf ettiği cümlelere hakimdir.

Mehmet GÜÇKIRAN 601 Defa Okundu
Cevap bırakın