Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Canlı Sohbet Ortamı

Canlı Sohbet Ortamı

Canlı Sohbet Ortamı ve Sosyal Platformlar

Chat ve Sohbet siteleri, sosyal medya platformları; insanların birbiri ile iletişimde bulunması ve tanışması amacıyla canlı sohbet ortamı sunuyor. Peki can alıcı soruya gelelim insanların tanışmasına vesile olan bu sanal ortamlar sizi ne kadar tanıtabiliyor yahut karşıdaki insanlar sizi ne kadar anlayabiliyor? Evet bir çok sosyal medya ve sohbet sitesi sayesinde insanlar birbiri ile tanışıyor fakat insanoğlunun bilinme, tanınma ve anlaşılma ihtiyacını tam olarak gidermediğini görebiliyoruz.

Bunun nedeni gayet açık, sanal ortamlarda meydana gelen tanışmaların o ortama özgü olarak kalması, yüz yüze bir insanla konuşmamızda olan kendiliğinden gelişen davranış ve sözlerin, beden dilimizin, jestlerimizin, mimiklerimizin, hislerimizin sohbet ortamının dışında kalmasıdır. İşte sırf bu nedenden dolayı sohbet odaları hizmeti veren yerlerde chat yapmak, gerçek hayatta meydana gelen bir sohbet veya iletişime eş değerde değildir.

Canlı sohbet ortamı bizlere sözlü ya da sözsüz bir çok emareleri vererek karşılıklı iletişim ve anlaşılmanın kapılarını ardına kadar açarken, Chat Yapmak bizlere bu emareleri vermez, bizi internet ortamının sanal oyuncuları gibi konuşturur. Canlı sohbet ortamı sayesinde insanlarla iletişim kurar, onlarla anlaşır, onlara ihtiyaç duyar, onların ihtiyaç duyduklarını verir, kendi ihtiyaçlarımızı aldıkça kendini geliştiren varlıklarız. İnsanlarla hiç bir iletişime girmeden onlarla etkileşime geçmeden ihtiyaçlarımızı temin etmemiz akıl dışı bir düşünce sistemidir.

Çocukluk döneminde yabancılarla belli sınırlar dahilinde iletişime geçeriz, bu iletişim esnasında ebeveynlerimiz gözetmendir. Çünkü zarar görme ihtimaline karşı bu tedbirler şarttır. Ergenlikte bu iletişim sınırları biraz genişler, yabancı insanlarla sohbet etme ve iletişim kurma konusunda daha özgür hareket ederiz.

Yetişkin bir bireyin ise kendisine ait bir dünyası vardır, tercih ve düşünceleri daha netleşmiştir. Bu kişi çevresine karşı daha duyarlı, saygılı, sınırları daha belirgin bir yaşantı sürer. Yetişkin bireylerin iletişim kurmaları daha anlaşılır ve daha keyiflidir.

Canlı sohbet ortamı sayesinde iletişim ve sohbet etme kabiliyeti gittikçe gelişir.

Sohbet Etme Bir Beceridir

İnsanoğlu farklı alanlarda, farklı becerilere sahiptir. Bunlardan birisi de sohbet etme becerisidir. Öz güveni tam olan dışa dönük insanlar hiç bir sıkıntı çekmeden diğer insanlarla seri bir şekilde iletişime geçerken, utangaç ve içine kapalı fertler ise iletişim, sohbet ve etkileşim konusunda bir bocalama yaşayabilirler. Bu insanlar mümkün mertebe sohbetin bolca yaşandığı bir ortamdan hemen kaçıp uzaklaşmak isterler. Çünkü ona bir soru geleceğini ve konuşmaya zorlanacağını hissederek endişelenirler. Sohbet etmek nezaket, saygı, empati gibi özellikler gerektirir. Bu özelliklerin hepsinin bir arada olması da etkili bir sohbet etme sanatını doğurur.

Mehmet GÜÇKIRAN 690 Defa Okundu
Cevap bırakın