Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Genel Sohbet Kuralları

Genel Sohbet Kuralları

Ortam.Org Genel Sohbet Kuralları

Genel Sohbet Kuralları ve işleyiş hakkında, Ortam.org sitesinde görevli olan şahısların hak ve yükümlülükleri, çalışma koşulları ve ana prensiplerini düzenlemek. Seviyeli bir sohbet ortamı tesis etmek için bu makaleyi yazmayı uygun bulduk.

Bu görevliler; sevgi, saygı, hoşgörü çerçevesi içerisinde eğlenceli bir sohbet ortamı oluşturmak, hiç bir bireyi kişisel görüşünden dolayı yargılayıp, aşağılamamak, dil, din, ırk ayrımı yapmamak. Genel ahlak ve görgü kuralları çerçevesinde kullanıcıların taleplerini karşılamakla mükelleftir. Bu şekilde kullanıcıları siteye bağlamak ve keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktır. Ayrıca teknik konularda kullanıcılara yardım ve kolaylık sağlamak, siteye ilk girişinden itibaren nickini kayıt altına alması vesair konularında her türlü esnek bir davranış sergileyerek üyelerin sunucumuza ısınmasını sağlamaktır. Hiç bir yönetici; büyüklük taslamayacak, bu benim görevim değil diyerek kullanıcıyı başından savmaya kalkmayacaktır. Çünkü kullanıcılarımızın hiyerarşiyi takip etmeleri zorunlu değildir, tum kullanıcılarımız her türlü sorunları için görevli ayrımı yapmaksızın görevlilerimize müracaat etmelidir.

Sunucu adminlerinin kullanıcılarla sohbet etme veya sohbeti canlı tutma gibi bir mecburiyeti bulunmamaktadır. Fakat aop, sop gibi yetkililer sohbet etmek, sohbeti canlı tutmak, sohbet konusu açmak gibi vazifelerden kesinlikle imtina etmeyeceklerdir. Adminler sadece aop ve sopların çözemediği ve yetkilerinin yetmediği hususlarda yardımcı olacaklardır. Ayrıca sunucuya saldırı v.s. durumlarında her türlü tedbirleri almakla mükelleftirler.

Genel Sohbet Kuralları Kullanıcı Yükümlülükleri

Genel Sohbet kuralları çerçevesinde tüm global kanallarda büyük harflerle yazı yazmak kesinlikle yasaktır. Bildiğiniz gibi büyük harfle yazmak, İRC CHAT kültüründe bağırmayı ifade eder. Fakat bir kelimeyi vurgulamak için arada büyük harf kullanılabilir. Fakat cümleyi baştan sona büyük yazmak yasaktır ve sunucudan sorgusuz sualsiz atılma sebebidir.

Sohbet ortamında küfür, aşağılayıcı sözler, seviyeyi bozmak, genel sohbet akışını sekteye uğratmak, diğer kullanıcılara ve site yöneticilerine hakaret ve tehditler savurmak, iğneleyici sözler, iftira ve zanda bulunmak kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde bu kurallar site görevlilerini de kapsamaktadır.

Ortam.Org sohbet odalarımız bir çok farklı gruba ve kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Hiç kimse bir diğerine kendi fikrinin doğru olduğunu empoze etmeye çalışmayacaktır. Fikir ayrılıklardan doğan nedenlerden dolayı, hiç kimse diğerini aşağılamaya veya ayrım yapmaya çalışmayacaktır. Bu yüzden sitemizde kısır tartışmalara yol açacak eylemler de kesinlikle yasaktır. Sohbet odaları içerisinde Genel Ahlak, Görgü, Örf ve adetlerimize uygun olmayan taciz, tahrik, pornografik içeriklere asla müsamaha gösterilmemektedir. Başka siteler ile alakalı reklam kokan muhabbetlere girmek yasaktır. Kanal ahengini bozacak şekilde sürekli renkli veya kalın yazılar yazmak ta yasaklar arasındadır.

İrc Chat kültüründe Flood denilen uzun yazılar, otomatik kopya içerikler yasaktır. Eğer uzun bir yazı yazmayı istiyorsanız, bunu parçalara bölerek yapmalısınız.

Mehmet GÜÇKIRAN 636 Defa Okundu
Cevap bırakın