Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Sohbet Ortamı

Sohbet Ortamı

Sohbet Ortamı İle Arkadaş Bulun

Sohbet Ortamı günlük yaşantımız ve ilişkilerimiz içerisinde sürekli gündeme getirdiğimiz, konuştuğumuz kelimeler arasındadır. “Dün Çok Güzel Bir Sohbet Ortamı Vardı” veya “Ortam Hiç Hoşuma Gitmedi” gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Gündelik hayatımızdan sanal dünyaya yani İnternet alemine baktığımızda, bazı kavramların global dünyaya uygun şekilde evrim geçirerek karşımıza çıktığını görürüz. Özellikle İngilizce’den dilimize geçen “Chat” kavramı gibi.  “Chat” dilimize çevrildiğinde “Sohbet” ya da “Söyleşi” anlamlarını ihtiva etmektedir.

İnternet dünyasından uzak yaşayan, kendi doğruları ve kırmızı çizgileri olan birisine hadi gel seninle “Chat” yapalım deseniz hiç bir şey anlamayacak ve yüzünüze tuhaf tuhaf bakacaktır. Zaman ilerledikçe, teknoloji bir ahtapot gibi milli duygularımızı, ananelerimizi, örflerimizi bir toz bulutu gibi kapattıkça artık gerçek hayattaki samimi sohbetlerin yerini internet alemindeki sanal sohbet ortamları almaya başladı.

Sohbet Ortamı

Sohbet Ortamı

Bu sohbet ortamı ne kadar sağlıklıdır, kim neyi ne kadar anlıyor, neler anlatılıyor, neler yapılıyor? Aslında bu soruların cevabı bir muamma değil. Gerçek dünyadaki sohbet ortamlarına benzemeyen, genel olarak kişiye hiç bir katkısı olmayan yoz ve sahte muhabbetlerin döndüğü bir dünya diyebiliriz. Belli bir zaman sonra bu sohbet odaları kişilerde nikotin gibi bağımlılık yapmaktadır. Buralarda vaktin nasıl geçtiği hiç anlaşılmaz.

Sohbet sitelerine giren insanları analiz ettiğimizde, gündelik hayatta kendisini ifade edemeyen, çekingen, ürkek, utangaç tiplerin buralarda sosyal aktivite aradıklarını müşahede edebiliriz. Sizler de gerçek hayatta umduğunuzu bulamadıysanız, arkadaşınızla aranız bozulduysa yahut sevgilinizden ayrıldıysanız Ortam.Org sohbet odalarına girerek sanal dünyanın ışıltılı insanları ile tanışabilirsiniz. Kim bilir belki de aradığınız her ne ise aniden önünüze çıkacaktır.

Sohbet Ortamı Nedir Ne İşe Yarar?

Gündelik hayatımızda, tarlada, bahçede, parkta, caddede veya her neredeysek, tanıdık bir simayı gördüğümüzde “Gel Bir Hasbihal Edelim”, “Gel İki Lafın Belini Kıralım” şeklinde samimi söylemlerle sohbetlere başlanırdı.

Artık bu tür sohbetler; teknolojinin gelişmesi, herkesin cep telefonu sahibi olması nedeniyle “Chatleşelim” gibi absurd bir kisveye büründü. Gündelik hayatımızda sohbet ederken muhatabımızın yüzüne, gözlerine, beden diline bakıp odaklanırken, Sanal Sohbet Ortamlarında sadece kişinin yazılarını takip ediyoruz. Bu yazılardan kişinin bazen ne demek istediğini tam olarak anlayamıyoruz.

Çünkü sadece yazılı sohbet ile karşıdaki kişiyi anlamak, onun ruh halini ve o anki durumunu sentezlemek çok güç bir durumdur. Bazen böyle olmak karşıdaki kişinin de hoşuna gitmektedir. Çünkü bir çok kişi zaten kendisini saklama, gizleme, farklı gösterme gayretleri ile sohbet ortamlarına girmektedir.

Bu tür sohbet ortamlarının en büyük özelliği kişilerin kendisini gizemli birisi olarak göstermeye çalışmalarıdır. Yahu kardeşim neysen olduğun gibi görün. Evde annenin getirdiği un helvasını yeyip, evden dışarı çıkmayan bembeyaz, sivilceli bir çocuksun! Bu gizem, esrar neyin nesi? Kendini CIA ajanı falan mı sanıyorsun anlamadım!

 

Mehmet GÜÇKIRAN 1283 Defa Okundu
Cevap bırakın