Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Sohbet Ortamlarının Fazileti

Sohbet Ortamlarının Fazileti

Sohbet Ortamlarının Fazileti ve Sohbetin Önemi

Bugün sohbet konusunu İslami açıdan ele alacağız inşallah. Sohbet ortamlarının fazileti hakkında söyleşi yapmaya çalışacağız. Çoklarına göre sohbet etmek, her konudan konuşarak zamanın geçmesini sağlamak demek. Fakat İslam Dinine göre sohbetin manası farklıdır. Sohbet; beraber olmaktır. İnsanın takva açısından kendinden yüksek, veya aşağıda, ya da akranı ile aynı yerde bulunup, ALLAH’ın ve Peygamber Efendimizin (S.A.V.) beğeneceği, sevdiği konuları konuşmak demektir. Böylelikle kişi kendinden derece olarak üstün birisiyle birlikte olmasının gerçeği, o kişiye hizmettir. Derece olarak aşağıda olan biriyle sohbet etmek ise; eksik gördüğü haller varsa o kişiyi ikaz edip kendisini düzeltmesini sağlamaktır. Eğer akranı ile sohbet ediyorsa; başkalarının yanında birbirlerinin eksik ve kusurlarını görmemektir.

Sohbet Ortamlarının Fazileti ve Büyüklerin Huzurunda Bulunmak

Bir Evliyanın sohbetinde bir saat bulunmak; 40 günlük mücahedelerden daha üstündür şeklinde buyurulmuştur. Boş muhabbet eden, bid’at (dine sonradan katılan şeyler) sahibi kimselerin söylediklerini dinlememek, oradan derhal uzaklaşmak icap eder. İyi ve salih insanların sohbeti tercih edilmelidir. Sohbetlerde asıl amaç ahirettir, geçici dünya hayatı konusunda konuşmak boş muhabbet etmektir.

Gerçek bir sohbet sahibi bulunamadığı zamanlarda; Eski zamanlarda yaşamış, Ehli Sünnet alimlerinin kitaplarını okumalıdır. Eğer bir alimin kitabını okuyorsanız, onunla yarı yarıya sohbet etmiş sayılırsınız. İlminden, ahlakından, faziletinden faydalanılan bir arkadaşa sahip olunca, ona gereken tazim gösterilmelidir. O kişinin kusurları araştırılmamalı, olsa bile görmemeli ve kimseye bahsedilmemelidir.

Sohbet Ortamlarının Fazileti; Salih Kimseyi Can Kulağıyla Dinlemek

Kişinin sözlerine çemkirerek karşılık vermemeli, tartışmaya girilmemelidir. Kişi hakkında ileri geri atıp tutan varsa uygunca susturmak elzemdir. O kişi hakkında asla kötü zanda bulunmamalı, eğer bir hareketi uygunsuz bulunursa kişinin dalgınlığına veya unutkanlığına yormak gerekir. Çünkü güzel ahlak sahibi olmak bunu gerektirir. Güzel ahlak sahibi kimse başkalarının kusurlarını ortaya çıkarmaz.

Salih insanların sohbet ortamına giderken, her türlü ön yargıyı bir kenara bırakmalı, ne söylerse söylesin kabul edeceği düşüncesiyle gitmek gerekir. Düşünce ve yargılarından tamamen soyunmuş olarak gitmelidir. Çünkü dolu gidersen bir şey alamazsın, tamamen boş olman lazım. Çünkü bir doktora bile gittiğinde bir şeyim yok, hasta değilim dersen doktor sana bakmaz. Oraya gidince de yahu ben bu anlatılanları zaten biliyorum düşüncesiyle hareket edersen ilim ve feyzden mahrum olarak bom boş dönersin.

Mehmet GÜÇKIRAN 634 Defa Okundu
Cevap bırakın