Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Ortama Uyum Sağlama

Ortama Uyum Sağlama

Ortama Uyum Sağlamak ve Davranışların Ortama Uyarlanması

Ortama Uyum Sağlamak

Ortama Uyum Sağlama

Ortama uyum sağlamak ve bunun için çaba göstermek insanların davranışlarına yön verir. İnsanın davranış şekillerini ailesinden aldığı eğitim ve terbiyeden ziyade nasıl bir ortamda hayatını devam ettirdiği belirler. Zaman geçtikçe insan hangi ortamda bulunuyorsa, o ortamın şartlarına göre davranmaya, oradaki insanlar gibi hareket etmeye başlar.

Yani içinde bulunduğu ortam, insanın davranışlarını ister istemez değiştirir. Sigara içilen bir ortama giren bir şahsın orada sigara içmeden durması oldukça zordur. Fakat aynı insanın sigara içilmeyen bir ortama girmesi, sigaranın zararları konusunda düşüncelerini kökünden değiştirebilir.

Sohbet ortamlarında Ortama Uyum Sağlamak

Sohbet ortamları da tıpkı gerçek hayat gibi veya onun yansıması gibidir. Buralara sohbet veya vakit geçirmek, yahut partner arayışı ile gelen kişiler, önce bulunduğu ortamın havasını kokladıktan sonra davranış şekillerini ortama uygun olarak istem dışı düzenlerler. Eğer sohbet ortamı seviyeli ve kaliteliyse kendisi de güzel ve etkili yazmaya çalışır. Fakat sohbet ortamındaki diyaloglar son derece çirkin, adap ve ahlaktan yoksun ise aynı şekilde muhabbete devam edebilir veya orayı terk edebilir. Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi bulunulan ortam kişinin davranışlarına ister istemez yön verir.

Örneğin Anne Babalar çocuklarına istedikleri kadar eğitim ve terbiye versin, çocukların davranışı içinde bulunduğu arkadaş ortamına göre şekillenir. Bu yüzden özellikle büyük şehirlerdeki ailelerin temiz ve bozulmamış muhitlerde oturmaları, eğitim ve kültür seviyesi düşük, uyuşturucu satıcılarının ve bağımlılarının bulunduğu yerlerde ikamet etmemelerini öneriyorum. Çünkü böyle bir ortamda yetişen çocuktan hiç kimseye fayda gelmediği gibi zarar gelir.

Gerçek hayatta süt dökmüş kedi gibi, sünepe ve sessiz bir durumu olan şahıs, bir futbol maçında ateşli bir fanatik taraftar kimliğine dönüşebilir. Tam tersi bir örnek verecek olursak, evde çok gürültü çıkaran bir çocuk, misafirliğe gidildiğinde çok sessiz olabilir. Yani burada dikkat ederseniz insan hangi ortamda bulunuyorsa o ortama göre davranış şekilleri değişebiliyor.

Sıkı Disiplin Olan Bir Ortama Uyum Sağlama Örneği

Örnek verecek olursak ben köyde hayvan otlatıyordum, hasbel kader o zaman açılan Uzman Jandarma sınavlarını ve mülakatını kazandım ve Ankara-Güvercinlik Jandarma Okullar Komutanlığına katıldım. Köyden gelmişim tamamen yabancı bir ortam, ilk gün saçlar falan bir numaraya vuruldu, çuval gibi elbiseler verildi. Yaklaşık 1500 kişilik bir kalabalık, beraber geldiğim arkadaşımı bir hafta aradım anca bulabildim.

Sıkı bir disiplin ortamı, her sabah saat 06.00’da kalk, sakal tıraşı ol, kahvaltı yap, içtima yap, spor yap, ders yap, öğlen yemeği, tekrar eğitim, ders, akşam içtiması, yat, kalk vs. gördüğünüz gibi tamamen farklı bir ortama geldim. Ben bu ortama uyum sağlayamam diye düşünürken bir hafta sonra sanki yıllardır oradaymışım gibi bütün zorluklara uyum sağladım. İnsanoğlu her türlü şart ve koşula, içinde bulunduğu her ortama uyum sağlama konusunda canlılar içerisinde başka emsali yoktur.

Ortama Uyum Sağlama

Ortama Uyum Sağlama

Mehmet GÜÇKIRAN 949 Defa Okundu
Cevap bırakın