Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

İş Yerinde Sohbet

İş Yerinde Sohbet

İş Yerinde Sohbet Şekilleri

İş yerinde sohbet ve arkadaşlık konusunda bazı ip uçları vermeye çalışacağım. Fakat yanlış anlaşılmalara da meydan vermek istemiyorum. Bir iş yerinde çalışılan işi bırakıp ta laklak yapmaya hiç kimse müsamaha göstermez.

İş Yerinde Sohbet

İş Yerinde Sohbet

Benim izah etmeye çalıştığım sohbet tarzı mola ve yemek aralarında ayak üstü yapılan sohbet türleridir. Hiç bir işveren iş yapılması yerine gevezelik yapan personeli sevmez, çünkü hem ahlak hem de iş kurallarına aykırı hareket etmemek ve işi savsaklamamak lazım.

Diyelim ki; bir mola esnasında yahut yemek arasında karşılaştığınız bir arkadaşınıza bölümünü sorabilirsiniz. “Ben Makine Bölümündeyim, Siz Hangi Bölümdesiniz?” arkadaşınızın cevabı da “Ben Muhasebe Bölümündeyim” olsun. Arkadaşınızın çalıştığı bölüm üzerine sohbetinizi sürdürebilirsiniz.

“Bu günlerde bizim bölümde işler hayli yoğun, sizin bölümde durum nedir?” tarzında soru ve cevaplarla sohbet ortamını sürdürebilirsiniz. Ya da “Ben İşten Çıktıktan Sonra Elim Kolum Kalkmıyor, Yemeği Yedikten Sonra Uyuyorum” şeklinde sohbete ivme kazandırabilirsiniz.

İş Yerinde Sohbet Ederken İşinizden Olmayın, Çalışma Saatlerine Dikkat!

Fakat bu sohbetler yukarıda da belirttiğim gibi çalışma saatleri dışında olması gereken sohbetlerdir. Bu sohbetleri yaparken bir göz sürekli saate bakacak ve mola süresi biter bitmez iş başı yapılacaktır.

Her sohbette olduğu gibi İş Yerinde Sohbet etmenin de kuralları mevcuttur. Bunların başında nezaket gelir, ince ve güzel bir konuşma şekli, karşı tarafın da size saygı duymasını ve sohbeti devam ettirme isteğini sağlar.

Bir diğer husus ise konuştuğunuz kişinin sınırlarına saygılı olmalısınız, kişinin özel hayatına girecek sorular sormaktan kaçınmalısınız. “Ben Kargo Bölümündeyim, Siz Hangi Bölümdesiniz?” demek onun sınırlarına saygı duymak demek iken;

“Evli misiniz?” sorusu ise karşı tarafın sınırlarını zorlayan ve sorulmaması gereken bir sorudur. Yani adamla yeni sohbet etmeye başlamışsın, adamın medeni halinden, çoluğundan çocuğundan, sevgilisinden, korkularından bahsetmenin mantığı son derece yanlıştır.

İş Yerinde Chat Yapma Evet ve Hayırdan İbaret Değildir

İş Yerinde Sohbet ederken cevabı evet ya da hayır olacak sorular yöneltmek, sohbetin sağlıklı bir şekilde sürmesini engeller.

Televizyonlarda dikkat ederseniz, bir muhabir bazen evet-hayır cevabı alacağı sorular sorar ama, akabinde daha derinlemesine sorular da sormaya başlar ve konuyu açmaya özen gösterir. Fakat siz usta bir muhabir değilsiniz elbette. Sizin yapmanız gereken, karşıdaki insanla doğru iletişim kuralları üzerinden sohbete başlamaktır.

Mehmet GÜÇKIRAN 655 Defa Okundu
Cevap bırakın