Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Havadan Sudan Sohbet

Havadan Sudan Sohbet

Havadan Sudan Sohbet Etmek ve Sohbet Becerisini İlerletmek

Havadan sudan sohbet etmek, asıl sohbet konusuna geçmeden önce bir köprü vazifesi görür. Bir nevi ısınma hareketi, ya da yemekten önce içilen bir tas çorbaya benzer. Önemli konuya geçmeden önce tarafların karşılıklı olarak birbirini ölçüp tartması, ya da ısıtması olarak da algılanabilir. Havadan sudan sohbet tabirinin doğuş amacı budur. Fakat gerçekte hava durumu ile alakalı konular da konuşulabilir. Sohbet başlatmanın en kestirme yolu havalardan konuşmaktır.

Bu sene havalar da hiç ısınmadı, iklimler değişti, insanoğlu doğanın can damarına çomak soktu şeklinde başlayan sohbetler uzadıkça uzar. Çünkü insanların en hoşlandığı sohbet türlerinden birisi hava durumu ile alakalı sohbetlerdir. Fakat bu sohbet türü çoğunlukla uzun süreli sürmez. Bazen bir noktada kesintiye uğrar, çünkü karşıdaki kişi için bu sohbet konusu hava-civa sohbet grubuna girer. Yani demem o ki konuyu evirip çevirip hava durumuna getirmemeye gayret edin. Çünkü insanoğlu hep aynı şeylerin, kısır konuların konuşulmasını sevmez.

Havadan Sudan Sohbet ve Hava Durumu

Çünkü hemen hemen herkesin hava durumu konusuna vakıf olduğunu, yani bilgi sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Hava durumundan konuya başlayınca, karşıdaki insanın vereceği cevapları da göz önüne alarak sohbete devam edilir. Fakat hava ile ilgili yakınma, sızlanma, ağlama  gibi durumlar sohbetin sağlıklı ilerlemesini engeller. “Ben Kış Mevsimini Hiç Sevmiyorum, Sürekli Üşüyorum” gibi bir söz yerine havanın genel durumu ile alakalı konular konuşulmalıdır. Fakat her havadan sudan sohbet konusu uzun sürecek anlamına gelmez.

Sohbet Etmek İstemeyen Birisine Israrcı Davranmayın

Bazen karşıdaki kişi bu konu hakkında sohbet etmek istemeyebilir. Bunu nereden anlarsınız? havadan sudan sohbet ettiğinizde karşıdaki kişi emme basma tulumba gibi kafasını sallıyorsa, bilin ki muhabbet ortamı hoşuna gitmemiştir. Şahsın sohbet etmek istemediğini anladığınız halde hala havalardan konuşma konusunda ısrarcı olursanız, ters bir tepki almanız oldukça mümkündür. Bu gibi durumlarda anlayışlı olmak, insanları sıkmamak gerekir. Erkeklerin genel olarak en hoşlandığı konular futbol maçlarıdır. Kadınlar ise genelde el işlerinden, Televizyon dizilerinden veya çocuklarının başarısı ya da yaramazlıklarından konuşurlar.

Mehmet GÜÇKIRAN 938 Defa Okundu
Cevap bırakın