Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Ben Merkezli Sohbet

Ben Merkezli Sohbet

Ben Merkezli Sohbet ve İnsan İlişkilerine Negatif Etkileri

Gündelik yaşantımızda çoğumuzun içine düştüğü bir durumdur ben merkezli sohbet etmek. Katıldığımız sohbet ortamlarında veya herhangi bir faaliyette kendimizi o toplumun en iyisi gibi görünmeye zorlanmış hissedebiliriz.

Ben merkezcilik ve ego adeta tavan yapmaya başlamıştır. Hemen hemen hepimizin bir kaç sosyal medya hesabı mutlaka vardır. Bu sosyal medya hesaplarında yediğimiz, içtiğimiz şeyleri paylaşmaya, başarılarımızla övünmeye, gittiğimiz tatil yerlerinin resimlerini sunmaya çok meraklıyızdır.

Klavye başına geçince veya mobil telefonları elimize aldığımızda zafer kazanmış bir komutan edasıyla akşam yemeğinde ne yediğimizi, falanca göl kenarında yaptığımız pikniği, yeni aldığımız arabamızı mutlaka diğer insanlara göstermeliyiz! yoksa çatlar ölürüz.

Ben merkezli sohbet anlayışının toplumda yaygınlaşmasını tetikleyen en önemli unsurlardan biridir sosyal paylaşım siteleri. Özellikle Facebook ve Twitter hesabı olanlar iyi bilirler. Ben genel olarak Facebook kullanıyorum, çok sık paylaşım yapmamakla birlikte orada bulunan insanların neler paylaştığını, vefat, taziye v.s. bildirimlerine bakıyorum. Fakat girer girmez Facebook sana soruyor ne düşünüyorsun?

Ben Merkezli Sohbet

Ben Merkezli Sohbet

Yani burada sorulan soru sizi ben merkezli sohbet yapmaya zorluyor. Sizi tetikleyerek aklınızdan geçen düşünceleri yazmanızı veya elinizde bir resim v.s. varsa paylaşmanızı istiyor. Aklı başında birisi bu tür zorlamalara karşı tedbirli olmalıdır. “Sana ne Facebook benim ne düşündüğümden?” diyebilmelidir.

Ben Merkezli Sohbet Nedir?

Bir kişinin kendi şahsi çıkarları, refahı, sadece kendi yaşamına ait endişeleri sohbet konusu yapmasına, “Ben Merkezli Sohbet” veya “Ben Merkezli Konuşma” denir. Yani karşı tarafın duygu ve düşüncelerini dikkate almadan, sürekli kendi ile alakalı konuşmaktır.

Peki sizler de ben merkezli konuşmalar yapıyor musunuz? Sadece kendi fikirlerinize mi odaklanıyorsunuz? Eğer öyle yapıyorsanız sizler de birer ben merkezli anlayışın esirisiniz. Bazen soru sorun, karşıdaki insanın da düşünce ve fikirlerini değerlendirmek için çaba sarfedin. Eğer çevremizde bulunan kişileri dinlemiyorsak, yaşamımızda bize yön veren akıllı öğütlerden mahrum oluruz.

Sohbet Sitelerinde Ben Merkezli Sohbetler

Sohbet sitelerine giren tüm kullanıcıların karakter ve davranışları otomatik olarak değişmekte, bir çok kişi kendisini olduğundan farklı göstermek için gayret göstermektedir. Yazılı sohbet hizmeti veren sitelerin hemen hepsinde ben merkezli konuşma eğiliminde olan insan sayısı hayli fazladır.

Hiç kimsenin diğerine saygısı yoktur, sürekli kendisi bir şeyler yazıp çizmek ister. Bu yüzden chat sitelerinde en ufak bir yazım ve imla hatasından, yahut imalı sözlerden mutlaka bir tartışma, didişme ve kavga ortamının fitili ateşlenir. Bazı tipler hep ben yazayım, kimse bir şey yazmasın, içimde ne varsa ortaya döküp çıkayım, nasıl olsa beni kimse görmüyor, kimse bulamaz havası içerisinde içerisindeki tüm hezeyanları kusmaya hazır vaziyette beklemektedir.

Mehmet GÜÇKIRAN 708 Defa Okundu
Cevap bırakın