Sohbet Girişi

Türkiye Burada Ortam Kuruyor

kullanıcı
şifre
ZSohbet V2   ZSohbet V1
mirc indirFarklı Sürümle Bağlan mirc indirMirc İndir

Sohbet Hayat

Sohbet Hayat

Sohbet Hayat Chat Odaları

Sohbet Hayatı bir çok kişi tarafından yanlış anlaşılmış konulardan biri olarak karşımıza çıkar. İnsanlar sıkıntı ve problem yaşamadan veya hiç düşünmeden insanlarla sohbet edebileceğini zanneder. Şunu akıldan çıkarmamak gereklidir, iyi bir sohbet kendi kendine ortaya çıkmaz. Kişilerin biraz bu konuda çaba sarf etmesi gereklidir. Çünkü iyi bir sohbet plan, beceri gerektiren bir şeydir.

Plansız Sohbet, Gelişigüzel Yapılan Bir Yemeğe Benzer

Plansız programsız, hiç bir tarife bağlı kalmadan doğal yöntemlerle, kafadan bir yemek yapmanın iyi bir sonuç getirmeyeceğini kabul ediyorsak, yapılan yemek üzerine bir sohbete başlandığında neden gerekli özen ve alçak gönüllüğü göstermiyoruz? İyi bir sohbet ortamına düşmek kesinlikle tesadüfi bir olay değildir. Sohbeti güzel kılma çabaları, sohbetin gayesinin ne olduğu sualiyle başlar. Bu suali sorduktan sonra iki temel öğeyi iyice idrak etmek gerekir, bunlar doğrulama ve anlamadır.

Sohbet Ortamlarında Net Olun

Sohbet Hayat olgusu üzerine muhabbet ederken genel olarak kimliğimizle alakalı bilgileri çok fazla açıklamamaya, bu bilgileri dışarıda tutmaya çalışırız. Çünkü bilinç altımızda başkaları yanında küçük düşme, aşağılanma, ayıplanma gibi yersiz düşünceler ve telaşlar etkili olur. Bu nedenle bir çok şeyi gizleriz. İnsanoğlu bu meyanda çok çapraz ve karmakarışık bir ruh haline sahiptir. İş arkadaşlarını kıskanma, aşk beklentileri, hayal kırıklıklarımız, ailemize duyduğumuz gerçek duygular, utanmak zorunda olduğumuz alışkanlıklar…

Susturulmuş ve Bastırılmış Duygular

Gerçek bir sohbet ortamının kollarına düşmediğimiz müddetçe susturulmuş ve bastırılmış duygularımızı bir türlü dillendiremez ve açıklayamayız, karşı tarafın bizi anlayamayacağı endişesi ile suskunluğa mahkum oluruz. Fakat gerçekten güzel bir sohbet ortamında bu düşüncelerimizin yersiz olduğunu, kendimizle alakalı anlatacaklarımızın pek ala sohbet hayatında diğer kişiler tarafından kabul edilebilir olduğunu memnuniyetle müşahede edebiliriz.

Kötü geçen bir sohbetin en büyük müsebbibi belki de utangaçlıktır. İçsel düşüncelerimizi başkalarına açmaktan son derece korkarız, eğer bu düşünceleri açarsak kendimiz ve diğerleri arasındaki farkı gözümüzde büyütürüz. Bu doğrultuda toplum içerisinde hep güçlü yönlerimizi ve başarılarımızı göstermeye gayret ederiz. Başarısızlıklarımızı, pısırıklığımızı, zayıflığımızı hep gizleme gayreti içerisinde oluruz. Aslında bu son derece sakat bir düşüncedir. Oysa seviyeli sohbet ortamında zayıf yönlerimizi ortaya koysak, bazı çılgın hayallerimizi itiraf etsek belki de diğerlerinin sevgisini ve ilgisini kazanabiliriz.

Yapmacıklık Korkusu

Bir çok platformda sohbet hayatı, yapmacık olma endişesi yüzünden insanların önemli konuları açmasını engeller. Sanki insan olmanın önemi gibi konuları anlatmak yalnızca çok elit bir takım insanın hakkı olduğunu zannederiz. Yaşama dair konuları ele almak için başkalarından icazet almaya gerek var mı? Bu soruları neden soramıyorum? Çalışmanın mantığı ne? Çocuk yetiştirmek ve büyütmek nasıl olur? Ülkemizin hali ne olacak?

Evet sevgili dostlar makalenin sonunu bağlarken şuna dikkat çekmek istiyorum. Bir sohbet ortamında daha cesur ve atak olun, taleplerinizi, isteklerinizi, hayallerinizi, endişelerinizi sıralamaktan korkmayın. Çaba gösterin.

Mehmet GÜÇKIRAN 599 Defa Okundu
Cevap bırakın